Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Arkeolog Kemalettin Köroğlu’nu Yakından Tanıdık
Haber - Etkinlik Arşivi
Arkeolog Kemalettin Köroğlu’nu Yakından Tanıdık

17 Mart 2015

SKS ve Tarih Araştırmaları Kulübü’nün 4.’sünü düzenlediği “Benim Çekmecem” söyleşilerinin son konuğu Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu hem özel hem de akademik hayatına dair özel anları öğrencileriyle paylaştı.

Tarih Bölümü Öğr. Gör. Prof. Dr. Köroğlu, Tarih Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Esra Sucaklı’nın soruları çerçevesinde, Artvin’in Şavşat ilçesinde rüya gibi geçti dediği çocukluk yıllarını, Rize Lisesi’nin ardından nakil olduğu Kabataş Erkek Lisesi’nde İstanbul Boğazı’yla tanışmasını, oradan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine uzanan yolculuğunu, arkeolojiye yönelerek Asur ve Urartu medeniyetlerinin izini sürmesini zaman zaman komik anekdotlarla anlattı. Köroğlu, 1980’lerin başında girdiği Tarih Bölümü’nde bugün üniversitemizde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Fahamedin Başar ile tanışmasının kendisi için büyük anlamını ifade ettikten sonra diğer hocalarının üstündeki etkilerinden de bahsetti. 1981’deki ilk kazısı için “Çok heyecan vericiydi.” diyen Köroğlu, imkânların kısıtlı olduğu köy hayatı ve çadır yaşamının tüm zorluklara rağmen en özel hatıraları olduğunu söyledi. Köroğlu, uluslararası camiada yankılanan Urartu kaya mezarları kazısı, doktora yıllarına ait Diyarbakır Üçtepe kazıları, Asur şehrinin bir bölümünü ortaya çıkardığı kazılar sırasında yaşadığı ilginç hikâyeleri esprili üslubuyla dinleyicilerle paylaştı.

En Büyük Keşfi Ziyaret Tepe’de

Köroğlu, en önemli keşfim dediği, Diyarbakır-Ziyaret Tepe’deki Anadolu’da varlığı bilinen en ayrıntılı Asur kabartmasını nasıl bulduklarını büyük bir heyecanla anlattı. Ergani-Kesentaş Kabartması olarak adlandırılan bu kabartma 1900’lü yılların başında Batılı bir arkeolog tarafından görünmek istenmiş ancak güvenliğinin sağlanamayacağı gerekçesiyle isteği geri çevrilmişti. Köroğlu, o arkeologdan yüz yıl sonra orayı keşfetmenin büyük bir mutluluk olduğunu söyledi. Bisiklete binmeyi, fotoğraf çekmeyi çok sevdiğini belirten Köroğlu, fotoğraf arşivinden en özel fotoğrafları da sundu.  

Programın sonunda Prof. Dr. Fahameddin Başar, anılarını içtenlikle anlatan Prof. Dr. Kemalettin Köroğlu’na Üniversitemiz adına hediye takdim etti.

   • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12015-03-24-04-39-03am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22015-03-24-04-39-03am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32015-03-24-04-39-04am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/42015-03-24-04-39-04am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/52015-03-24-04-39-04am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi