Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Bâlî Çelebi’ye Göre 16. Yüzyılda Edirne Semineri Gerçekleştirildi
Haber - Etkinlik Arşivi
Bâlî Çelebi’ye Göre 16. Yüzyılda Edirne Semineri Gerçekleştirildi

Üniversitemiz, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen  ve Sütlüce Seminerlerinin İlki olan ‘’Bâlî Çelebi’ye Göre 16. Yüzyılda Edirne Semineri’’ 04.03.2014 tarihinde saat 15.00’da  Haliç Yerleşkesi A104 nolu salonda gerçekleştirildi. Seminer, Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Betül Nizam tarafından verildi. 

Hocamız, 16. yüzyılın Edirneli şairlerinden biri olan Bâlî Çelebi’in yaşadığı yüzyılı, coğrafyasını ve olaylarını şiirlerine taşıdığını ifade etti. Özellikle kasidelerinde tanık olduğu sosyal ve siyasal olayları da dile getirdiğini aktardı. Edirne’yle âdeta bütünleşmiş, gazel ve kasidelerinde konuşma dilini, camileri, köprüleri, nehirleri, sosyal ve siyasi olayları ile Edirne’ye az ya da çok yer verdiğinden bahsetti. 

Yaşadığı dönemin insanlarının bir şehzadenin sünnet düğünündeki neşesini, veba salgınında ölenler için acısını, ordusunun yenilmesinden duyduğu sıkıntı ve teselli duygusunu ya da zaferi karşısındaki mutluluğunu, doğru işler yapan devlet adamlarını takdirini, yeni bir caminin yapılmasıyla birlikte duyduğu heyecan ve sevincini yazdığı kaside ve gazel örnekleriyle konuşmasını zenginleştirdi.  Ayrıca Şairin divanının diğer Edirneli şairlerin eserleriyle karşılaştırılarak incelenmesinin edebiyat, tarih, kültür, şehir çalışmalarına büyük katkısı olacağını belirtti. Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz ilgi gösterdiği seminer soru ve cevapların ardından sona erdi.

 


  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Bali-Celebi-ye-Gore-16-Yuzyilda-Edirne-Semineri-1200314.jpg
    Bâlî Çelebi’ye Göre 16. Yüzyılda Edirne Semineri

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi