Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | “Boşuna Yaşamadın Akif…”
Haber - Etkinlik Arşivi
“Boşuna Yaşamadın Akif…”

28 Mart 2017

Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Âsım’ın Nesli Diyordum Ya…” panelinde lisansüstü öğrencilerimiz, Mehmet Akif Ersoy’u hem kendi düşünce dünyalarına etkileri hem de Türk toplumunun özüne sinmiş taraflarıyla ele aldı.

Ayşe Türk, Neslihan Dolamaç, Şeyma Subaşı, Betül Ünlü ve Kübra Gürel, Akif'in derdine ortak olan bir nesil bilinciyle farklı başlıklarda onun edebiyatta ve toplumdaki karşılığını ele aldı ve şiirlerinin hâlâ insanları etkilemesinin sebepleri üzerine değerlendirmelerde bulundu. Konuşmaların ortak sonucu Âsım’ın neslinin ilelebet yaşayacağı oldu.

Şiirle Düşünmeyi Sağlayan Bir Şair

Ayşe Türk, Sezai Karakoç ve Nurettin Topçu’nun Mehmet Akif’ini dinleyicilere sundu. Karakoç’un, hayatı ve eserleri üzerinden anlattığı Akif’e “Boşuna yaşamadın, boşuna savaşmadın ve boşuna ölmedin Akif” diyerek seslendiğini söyleyen Türk, Karakoç’un, onu şiirle düşünmeyi edebiyatımıza katan tek şair olarak gördüğünü ifade etti. Türk, Nurettin Topçu’nun ise düşünce dünyası üzerinden ona yaklaştığını, şahsiyeti, sanatı ve inkılap anlayışını inceleyerek ortaya Kuran-ı Kerim’i ilham alan “samimi” bir insan portresi çıkardığını aktardı.

Akif’in Gözünde Gizli “Öz” Yaşları

Betül Ünlü, Mehmet Akif’in gözünde gizli olan “öz” yaşları üzerinde durdu. Gözyaşının akıtılma sebebine bağlı olarak farklı biçimlerde aktığını ortaya koyan bir fotoğraf çalışmasını gösteren ve bunun üzerine gözyaşlarını sınıflandıran Ünlü; Akif’in gözyaşlarını özünden gelen “samimi” gözyaşları olarak nitelendirdi. Bu yüzden millet üzerindeki tesirinin devam ettiğini belirten Ünlü, “Akif’in ‘öz’ yaşını anlamak o özü meydana getiren değerleri ve dertleri anlamak ve hissetmek demektir. ‘Öz’ hâlâ İstiklâl Marşı’ndadır, Çanakkale Şehitlerine şiirindedir. Mehmet Akif, bu özü Âsım’da yani bizde görmek istiyor. Âsım'ın neslini ihya etmeliyiz.” diye konuştu.

“15 Temmuz’da Âsım’ın Nesli Tezahür Etti”

Kübra Gürel, “Akif, 15 Temmuz’un Neresinde?” sorusuna kendi cevaplarını verdi. Bir asır önceki istiklâl mücadelemizin destanı haline gelen İstiklâl Marşı’nın, Akif’in şiiri ruhuna işlemiş bir milletin nezdinde 15 Temmuz gecesinde yeniden destanlaştığını belirtti. Akif’in, 15 Temmuz’da sokaklara akın eden milletin resmini, Âsım’ın nesliyle çok önceden çizdiğini söyleyen Gürel, “Âsım’ın nesli tezahür etmiştir” dedi. Akif’in birlik çağrısının 15 Temmuz’da topraktan binlerce Akif fışkırarak yanıtlandığını söyleyen Gürel, “O, Âsım’ın nesliyle birlikte 15 Temmuz’un bütünündeydi, ruh olarak hâlâ içimizde.” diye konuştu.

Panel, hocalarımızın tebrik konuşmaları ve öğrencilere sertifika takdiminin ardından sona erdi.  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12017-03-29-06-38-38am.JPG
  “Âsım’ın Nesli Diyordum Ya…” Paneli
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22017-03-29-06-38-38am.JPG
  “Âsım’ın Nesli Diyordum Ya…” Paneli
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32017-03-29-06-38-38am.JPG
  “Âsım’ın Nesli Diyordum Ya…” Paneli
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/42017-03-29-06-38-38am.JPG
  “Âsım’ın Nesli Diyordum Ya…” Paneli

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi