Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Geçmiş ile Kurgu Arasında İlk Osmanlılar
Haber- Etkinlik Arşivi
Geçmiş ile Kurgu Arasında İlk Osmanlılar

4 Nisan 2016

Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ile Tarih Araştırmaları Kulübü, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun M. Emecen’i Üsküdar (Atik Valide) Yerleşkesi’nde ağırladı.

“Geçmiş ile Kurgu Arasında: İlk Osmanlılar, Kimdiler, Kim Değildiler?” başlıklı konferansa Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Andı, Eğitim Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fahameddin Başar, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan ile öğretim üyeleri, öğrenciler ve ilgililer katıldı.

Prof. Dr. Feridun M. Emecen, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu, kuruluş ile ilgili tartışmaları ve dönemin kaynaklarında bu kuruluşun nasıl yer aldığına dair bilgiler aktardı. Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminden günümüze herhangi bir eserin ulaşmadığını, kuruluş meselesinin yaklaşık 100-150 sonra yazılan tarih eserlerinden takip edildiğini belirten Emecen, dönemin eserlerinin az olduğundan dolayı tarih kaynaklarının yanı sıra bazı manzum eserlerin de tenkitten geçirilerek kullanılmasının yararlı olacağını ifade etti.

Osmanlı’da tarih yazıcılığına da değinen Emecen, Enveri,  Aşıkpaşazâde, Mehmed Neşri, Yazıcızâde Ali, Karamanî Mehmed Paşa, Şükrullah ve daha başka tarihçilerin eserlerinden alınan ve kullanılan bilgileri aktardı. Emecen bunun yanında kaynak azlığından dolayı Bizans kaynaklarından da yardım alındığını, Osman Bey’in adının ilk olarak çağdaşı Pachymeres’te geçtiğini belirterek; Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminin tam olarak aydınlatılabilmesi için komşuları olan diğer Türkmen beylikleri ile başka devletlerin tarihlerine de müracaat edilmesi gerektiği üzerinde durdu. • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/1-Kopyala2016-04-11-04-50-25pm.JPG
  İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feridun M. Emecen
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/2-Kopyala2016-04-11-04-50-25pm.JPG
  Geçmiş ile Kurgu Arasında İlk Osmanlılar
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/3-Kopyala2016-04-11-04-50-25pm.JPG
  Geçmiş ile Kurgu Arasında İlk Osmanlılar
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/4-Kopyala2016-04-11-04-50-26pm.JPG
  Geçmiş ile Kurgu Arasında İlk Osmanlılar
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/5-Kopyala2016-04-11-04-50-26pm.JPG
  Geçmiş ile Kurgu Arasında İlk Osmanlılar

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi