Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | ''Fetih Kutlamaları Fetih Bilincini Tazeliyor''
Haber- Etkinlik Arşivi
''Fetih Kutlamaları Fetih Bilincini Tazeliyor''

31 Mayıs 2016

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Andı, İstanbul’un fethinin 563. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında “Fetih Bilinci ve Fetih Edebiyatı” başlığında Kandilli Yerleşkesi konferans salonunda konuştu.

İstanbul’un fethinin Türk tarihini büyük çaplarda değiştiren bir olay olduğunu söyleyen Andı, "İstanbul'un fethi dünya tarihini değiştiren, özellikle de bizim tarihimizi, Müslüman doğunun tarihini olumlu yönde çok büyük çaplarda değiştiren bir olay. Ama kendi aktüel zamanının ötesinde bugüne kadar gelen süreç içerisinde de işlevsel olmuş, üzerine yüklenen anlamlarla toplumsal yapıda rol üstlenmiş bir olay. Özellikle son yarım asrın içerisinde İstanbul'un fethi, onun sembolü olan Ayasofya, onun komutanı olan Fatin Sultan Mehmet'in tarihi kimliği veya İstanbul'un fethinin Hristiyan Batı dünyası ile Müslüman Doğu dünyası arasındaki sembol olaylardan birisi oluşu... Bugüne gönderdiği mesajlar doğrultusunda bizim bugün için çok daha önem atfettiğimiz çok daha güncel birtakım olaylar etrafında yorumladığımız bir büyük olayımız." değerlendirmesini yaptı.

“Fethi Sadece Anmak Yetmez Ders Çıkarmak da Önemli”

Bu büyük olayın fetih kutlamalarında hatırlandığını, kitlelerin kutlamalar sayesinde bilinçlerini tazelediklerini ya da yeni bir bilinç oluşturduklarını vurgulayan Andı, “Son birkaç yılın içinde ortaokullarda, liselerde, üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında yapılan fetih haftası kutlamaları bu bakımdan çok önemli, çok anlamlı. Fakat bunu daha da anlamlandırmamız gerekir. Nasıl? Kuru bir hamaset veya yalnız işin hikâyesi çerçevesinde anmak yerine bizim fetih olayından, fetih kadrosundan, fetihte yaşanan bilinç veya vakalardan hangi yorumları çıkaracağımız, hangi dersleri alacağımız doğrultusunda yorum bağlamında daha zenginleştirmemiz ve bugüne daha fazla taşımamız gerekir." diye konuştu.  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12016-06-01-04-48-05pm.JPG
  Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Andı
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22016-06-01-04-48-05pm.JPG
  Fetih Bilinci ve Fetih Edebiyatı Konferansı
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32016-06-01-04-48-06pm.JPG
  Fetih Bilinci ve Fetih Edebiyatı Konferansı
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/42016-06-01-04-48-06pm.JPG
  Fetih Bilinci ve Fetih Edebiyatı Konferansı

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi