Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu
Haber- Etkinlik Arşivi
II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu

21-22 Aralık 2016

Üniversitemiz ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğiyle düzenlenen “II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu: Siyaset, Ekonomi ve Eğitimde Gelecek Perspektifi” Topkapı Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

İki gün süren sempozyumun açılış konuşmalarını üniversitemiz Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, TİKA Uzmanı Dr. Mehmet Yazgan, İslâm Ülkeleri İstatistik, Ekonomik, Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Dönem Başkanı Mustafa Sakızlı ile Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman yaparken açılış konferansını Nijerya Eski Devlet Başkanı Baş Danışmanı Prof. Dr. Osman Bugaje verdi. Sempozyumda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ekonomik, siyasi ve eğitim alanındaki ilişkilerin geleceğiyle ilgili bildiriler sunuldu. Konuşmacıların ortak dileği, Türkiye ile Afrika’nın her alanda birlikte büyümesiydi.

Sürdürülebilir İlişkilere Katkı

Sempozyumla ilgili genel bilgilendirmeler yapan Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, uzun yıllardır zayıf olan Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ilişkinin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle 2005 yılından itibaren canlanmaya başladığını belirtti. İlişkilerin geliştirilmesinde üniversitelerin de büyük rol oynadığını söyleyen Kurşun, amaçlarının ilişkilerin sürdürülebilir olmasına katkı sağlamak olduğunu ifade etti.

TİKA'nın, Türkiye'nin birikimini ve imkânlarını Afrika ülkeleri ile “Afrika sorunlarına, Afrika çözümleri” ilkesi çerçevesinde paylaştığını söyleyen TİKA Uzmanı Dr. Mehmet Yazgan; siyasi iradeden de aldıkları destekle eşit ortaklığı öngören, insanların ihtiyaçlarını önceleyen bir anlayışla hareket ettiklerini ve bu anlayışla çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

Afrika’nın asırlardır çile çektiğini, sömürüldüğünü söyleyen SESRIC Dönem Başkanı Mustafa Sakızlı, Türkiye ile birçok alanda ortaklıklar kurulmasının sevindirici olduğunu dile getirerek sempozyumun bu ortaklığa eğitim alanında büyük katkı sunacağını belirtti.

“İslâm Ülkeleri Türkiye’yi Doğru Anlamalı”

Müslüman ülkelerin eğitim kurumlarıyla ilişkileri geliştirmek adına birçok protokol imzaladıklarını ve merkez açtıklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, özellikle Afrika ülkeleriyle uzun zaman kopuk olan ilişkilerin son yıllarda yeniden tesis edilmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, birbirinden bihaber olan İslâm ülkelerinin yeniden bir araya gelmesi için çalışmalar yapan ender ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Duman, bu yolda ne zaman adım atılırsa küresel güçlerin engeliyle karşılaşıldığını da hatırlattı. 15 Temmuz’un bu engellerden biri olduğunun altını çizen Duman şöyle konuştu: “Biz ülke olarak 15 Temmuz’un ne anlama geldiğini çok iyi anladık. Dostlarımızın, İslâm ülkelerinin de ülkemizi doğru anlamasını bekliyoruz. Dostluk kurabilmek, ilişkilerimizi geliştirebilmek için Türkiye’ye ne olduğuna içeriden bakmalısınız. İslâm ülkelerinin birinci ülkesi olan Türkiye’ye sahip çıkılmasıyla İslâm ülkeleri dünya üzerinde söz sahibi olabilir.”

Türkiye ile Büyüyen Afrika

“Türkiye-Afrika İlişkilerinin Geleceği” başlıklı açılış konferansını veren Prof. Dr. Osman Bugaje, Avrupa ve ABD’nin neo-liberal politikalarından Afrika’nın kurtulması gerektiğini ve bunu ancak birlikte büyüyebilecekleri Türkiye ile yapabileceklerini vurguladı. Afrika’nın sürekli kalkınma modeli için Türkiye’nin desteğine ihtiyaçları olduğunu söyleyen Bugaje, karşılıklı anlayışla ilerleyerek ekonomik, kültürel ve eğitim alanlarında oluşacak ortaklıkların dünyanın durumunu sterilize edeceğini ifade etti. “Artık şikâyet etmemeliyiz, uyanmalıyız.” diyen Bugaje, Afrika’nın Avrupa ve ABD’nin elinde bulunmayan genç bir nüfusa sahip olduğunu, bu avantajı kalkınma için Türkiye ile birlikte kullanmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Sempozyuma Özel Sergi

Rektörümüzün, konuşmacılara hediye takdimleri ile sonlanan açılış programının akabinde Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından sempozyuma özel hazırlanan “Geleneksel Türk Sanatları Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi.

Sempozyumun ilk gün oturumlarında “Türkiye-Afrika ilişkilerinde sivil toplum kuruluşlarının inisiyatifi”, “Somali ve Libya’nın yeniden yapılandırılmasında Türkiye’nin rolü” ele alınan konular arasında yer aldı.

İlk gün, Yenikapı Mevlevihane’sinde tertip edilen sema programıyla nihayete erdi.

İkili İlişkilerde Eğitim ve STK’ların Rolü

Sempozyumun 22 Aralık’taki oturumlarında eğitim alanında yapılacak işbirlikleri ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri masaya yatırıldı. Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Türkiye-Afrika ilişkilerinde “Maarif Vakfı” modeliyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Mente, “Türkiye-Afrika ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde sivil inisiyatif” örneği olarak İşadamları Konseyi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye-Afrika ilişkilerine katkı sunacak tekliflerin değerlendirildiği, iki gün boyunca ilgiyle takip edilen sempozyum; “15 Temmuz Darbe Girişimine Afrika’dan Bakmak” çalıştayı ile sona erdi.  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12016-12-27-03-32-37am.JPG
  II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22016-12-27-03-32-37am.JPG
  Nijerya Eski Devlet Başkanı Baş Danışmanı Prof. Dr. Osman Bugaje
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32016-12-27-03-32-37am.jpg
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32016-12-27-03-32-37am.JPG
  II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/42016-12-27-03-32-38am.JPG
  II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/52016-12-27-03-32-38am.JPG
  II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/62016-12-27-03-32-38am.JPG
  II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/72016-12-27-03-32-38am.JPG
  II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/82016-12-27-03-32-38am.JPG
  II. Uluslararası Türkiye-Afrika İlişkileri Sempozyumu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/92016-12-27-03-32-38am.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman - Nijerya Eski Devlet Başkanı Baş Danışmanı Prof. Dr. Osman Bugaje
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/102016-12-27-03-32-38am.JPG
  Geleneksel Türk Sanatları Sergisi
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/112016-12-27-03-32-38am.JPG
  Geleneksel Türk Sanatları Sergisi
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/152016-12-27-03-32-39am.JPG
  Sempozyum Sonrası Sema Programı

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi