Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | MODERN ÖNCESİ ROBOTİK TEKNOLOJİLERİN TARİHİ
Haber - Etkinlik Arşivi
MODERN ÖNCESİ ROBOTİK TEKNOLOJİLERİN TARİHİ

30 Kasım 2016

Bilim Tarihi bölümümüzün düzenlediği konferans serisinin ilki Prof. Dr. Atilla Bir hocamızın sunumuyla Modern Öncesi Robotik Teknolojilerin Tarihi başlığı altında Üsküdar - Atik Valide kampüsünde gerçekleştirildi.

İlk konferansta Helenistik dönemden itibaren, İslam medeniyetinde, Orta Çağ’da ve Osmanlı’da yapılan robotik teknoloji, otomatik düzen ve saat çalışmaları  anlatıldı. Medeniyetler arasındaki etkileşimlere de değinen Prof. Bir, bizlere şuan gördüğümüz bilimin ne kadar köklü ve farklı etkileşimler sayesinde oluştuğunu gösterdi.

Robotik çalışmaların tarihçesinin Antik Döneme kadar dayandığını ve bu robotik çalışmaların kimi zaman eğlence, kimi zaman ihtiyaçları karşılamak ve ticari amaçlı olarak da kullanıldığı farklı örnekler verilerek, eski el yazmaları üzerinden gösterilmiştir.

İskenderiye döneminde yaşamış bilinen en eski kontrol mühendisi olan Ktesibios’ un tasarladığı su saatine ve Platon’un okulundaki çalar saat İslam Öncesi döneme dair ilgi çekici örnekler barındırır.

Osmanlı dönemi gökbilimcilerinden olan Takiyuddin er-Raşid ‘in otomat çalışmaları hakkındaki eseri Ruhani Aletler kitabından örnekler veren Atilla Bir , Takiyuddin ’in gözlemevinin kapatılmasının ileriki dönemlerde İslam Medeniyeti’ndeki bilim çalışmaları açısından çok büyük bir eksiklik yarattığını eklemiştir.  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12016-12-02-11-44-08pm.jpg
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22016-12-02-11-44-08pm.jpg
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32016-12-02-11-44-08pm.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi