Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Mustafa Kutlu Sempozyumu Bildirileri Kitaplaştırıldı
Haber- Etkinlik Arşivi
Mustafa Kutlu Sempozyumu Bildirileri Kitaplaştırıldı

     Üniversitemiz, Küçükçekmece Belediyesi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle 26-27 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen “Aynanın Sırrı, Mustafa Kutlu Sempozyumu”nda sunulan bildirilerin yer aldığı kitabın tanıtımı Yenikapı Mevlevihanesi Yerleşkesi’nde yapıldı.

    Tanıtıma Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. M. Fatih Andı, İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Kallek, edebiyat alanında yaptıkları başarılı çalışmalarla isimlerini duyuran seçkin akademisyenler, gazeteciler, yazarlar ve çok sayıda misafir katıldı.

    Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, kültür, sanat ve edebiyat dünyamızın önemli isimleri adına yapılan etkinliklere belediye olarak her anlamda destek olmaya çalıştıklarını belirtti.  Bu isimler arasında Kutlu’nun ve Kutlu adına yapılan bu organizasyonun kendileri için ayrı bir önem taşıdığını vurgulayarak, “Kutlu; zaten bir değerdi. Bu sempozyumu düzenleyerek, bizler de değer kazandık. Onun hayatı, sanatı ve eserlerini konu alan bildirileri kitap haline getirdik ve bu çalışmayla da bizden sonraki nesillere genel bir bilgi, birikim ve eser sunmuş olduk. Bu da bizler için en büyük kazanımdır.” şeklinde konuştu.

    Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ise Kutlu’nun sadece edebiyat dünyamızda değil, kültür ve sosyal hayatımızda yer etmiş, bizi tanıyan, bizi anlayan ve bizi bize anlatan önemli bir isim olduğuna dikkat çekerek, “Üstad Kutlu, geleneksel hikâye dilini kullanarak, kendisine özgü bir dil geliştirmiş, edebiyatçı, ressam, senarist, spor yorumcusu, ansiklopedi yazarı, Türk hikâye sanatına hizmet etmiş önemli bir şahsiyettir. Kutlu adına yaptığımız çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.
  
 Konuşmaların akabinde “Yenikapı Mevlevihanesi'nin dünü bugünü” konulu sinevizyon gösterisi izlendi. Ardından sempozyum bildirilerini içeren, Mustafa Kutlu hikayeciliği ve Türk hikayesi hakkında yürütülecek çalışmalara büyük bir katkı olacak kitabın editörlüğünü yapan Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Yrd. Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, sempozyumun gerçekleşme aşamaları ve bildirilerin kitaplaşma sürecinden bahsederek, eserin tanıtımını yaptılar.

    Programa iştirak eden bütün misafirlere Üstad Kutlu’yu tüm yönleriyle ortaya koyan “Mustafa Kutlu Sempozyum Bildirileri” isimli kitap hediye edildi.

ITRİ KENDİ DERGÂHINDA ANILDI

    Prof. Dr. Andı, “Itri’nin yaşadığı dönemde bir medeniyetin kalbinin sesi olmuş önemli bir sanatkârdı. Mustafa Kutlu da bugünün modern toplumunda böylesi bir sesin devamı niteliğinde bir yazardır.” diyerek, bu sebeple bu organizasyonu Yenikapı Mevlevihanesi’nin semahane bölümünde icra edilecek Itri’nin Mevlevi Ayin-i Şerifi ile bitirmeyi uygun gördüklerini belirtti.  Böylelikle program, döneminin en iyi bestekârlarından Buhurizade Mustafa Itri Efendi’nin 300. vuslat yıl dönümü anısına T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Musiki Topluluğu’nca icra edilen Segâh Mevlevi Ayin-i Şerifi ile devam etti. 2012 yılının UNESCO tarafından “Itrî” yılı ilan edilmesi açısından da önem taşıyan ayini çok sayıda misafir izledi.

    Bütün olarak “Aynanın Sırrı: Mustafa Kutlu” programı; açılışıyla, iki gün boyunca dolu dolu geçen sempozyumuyla, yoğun ilgi gören kapanış gecesiyle, kısa sürede hazırlanarak detaylarına kadar düşünülmüş ve Kutlu dünyasında karşılığı olan bir tanıtım organizasyonu eşliğinde ilgililere dağıtılan bildiri kitabıyla hafızalara kazındı ve böylesi bir anlama çalışmasının birçok yazar, düşünür ve sanatçıya nasip olması temennileri ile sona erdi.

  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Mustafa-Kutlu-Sempozyumu-Bildirileri-Kitaplastirildi-1-180612.jpg
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Mustafa-Kutlu-Sempozyumu-Bildirileri-Kitaplastirildi-2-180612.jpg
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Mustafa-Kutlu-Sempozyumu-Bildirileri-Kitaplastirildi-3-180612.jpg
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Mustafa-Kutlu-Sempozyumu-Bildirileri-Kitaplastirildi-4-180612.jpg
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Mustafa-Kutlu-Sempozyumu-Bildirileri-Kitaplastirildi-5-180612.jpg
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Mustafa-Kutlu-Sempozyumu-Bildirileri-Kitaplastirildi-6-180612.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi