Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Necatigil’in Çok-Anlamlı Şiirine Bir Bakış
Haber- Etkinlik Arşivi
Necatigil’in Çok-Anlamlı Şiirine Bir Bakış

 

9 Mayıs 2016

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Akay, matematikte kullanılan fraktal kavramının şiir ile bağlantısını Behçet Necatigil’in “Kareler Aklar” kitabındaki Lale şiiri üzerinden açıkladı.

Prof. Dr. Hasan Akay, Matematikçi Mandelbrot’un 1970’li yıllarda ortaya attığı, birbirinin aynısı ya da benzer parçaların nesnelerin sonsuza dek sürdüğünü geometri şekilleriyle anlattığı fraktal kavramının şiirle bağlantısını, bu bağlantıyı kullandığını varsaydığı Behçet Necatigil’in “Kareler Aklar” kitabındaki Lale şiiri üzerinden anlattı.

“Fraktallerin getirdiği algı tarzı sonlu olanda sonsuzu göstermektir. Sonlu zannettiğiniz bir fraktalin içinde sonsuza açılmanız kaçınılmazdır. Şairler buna kadar sadece sonsuz kavramı etrafında birtakım türevleriyle sonsuzluğu ifade ediyorlardı. Görsel ya da imgesel bir sonsuzluk kavramı sonlu olanın içinde yoktu.” diyen Akay, Necatigil’in ilk kez bu kavramı Lale şiirinde kullandığını belirtti.

Necatigil’in çok katmanlı şiir dünyası

Necatigil’in klasik şiirdeki söz sanatlarından biri olan tevriyeden hareketle çokgen şiire ulaştığını buradan da fraktel şiire uzandığını söyleyen Akay, divan şiirinde anlam zenginliği sunan katmanlı şiirin 21. yüzyıldaki karşılığının hologram şiir olduğunu da sözlerine ekleyerek “Necatigil çok-anlamlı oluşa razı olan bir şair. Maalesef yolunda giden yok. O, şiir okumanın tarzını değiştiriyor. Soldan sağa, yukarıdan aşağı, çevreden merkeze okuma yok. Necatigil tüm yönlerden okumayı sunuyor.” dedi.

Lalenin alevi simgelediğini, bu alevin manaya ulaşma yolunda insanı sardığını aktaran Akay, nasıl yanacağız sorusunun cevabını metni çözümleyerek verdi. Şiirin mihverinde eza kelimesinin yer aldığını, şiirde tıpkı fraktallerdeki gibi nereye bakılırsa merkezin orası olduğunu söyleyen Akay, “Şiirin başında ve sonunda lale var. Sondaki laleden tekrar başa dönüyoruz. Lale artık sizin kimliğiniz oluyor. Bu şiirin mazmunlarından biri modern hayattır. Hangi tarafından bakarsanız bakın modern hayat eziyettir ve sizi kavrar. Düşünen bir adamsanız eza sizi düşünmeye götürür. Düşünen insanlar için düşünmek ezadır.” değerlendirmesini yaptı.

“Lale, Kalbin Lâl halidir”

Şiirde manayı düşünen insan için çevrenin de etkisiyle tüm yolların ezaya çıktığını bundan mütevellit toplumun kişiyi boyuna laleye yani yangına sürdüğünü dile getiren Akay, Necatigil’in modern hayatın ezasında bir lezzet gördüğünü, bu lezzeti modern hayatın arka bahçelerinde aradığını söyledi.

Akay sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kareler kitabının karası laledir. Lale, tefekkürün, endişenin yeniden ihyasıdır. Yunus’un verdiği mesajlar gibi Necatigil’in mesajı da özeldir: ‘Lale, kalbin lal halidir’. Yüreğin iç yangınıyla hemhal olma halidir. Bu iç yangını modern hayatta da sürecektir.”

Akay, doğumunun 100. yılında Behçet Necatigil’in anısına “Necatigil’in Kareler”i üzerine kaleme aldığı “Kare-Deniz” kitabını konferans sonunda dinleyicilere hediye etti.  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12016-05-30-12-54-01pm.JPG
  Necatigil’in Çok-Anlamlı Şiirine Bir Bakış
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22016-05-30-12-54-01pm.JPG
  Necatigil’in Çok-Anlamlı Şiirine Bir Bakış
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32016-05-30-12-54-01pm.JPG
  Necatigil’in Çok-Anlamlı Şiirine Bir Bakış
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/42016-05-30-12-54-01pm.JPG
  Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Akay
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/52016-05-30-12-54-02pm.JPG
  Necatigil’in Çok-Anlamlı Şiirine Bir Bakış

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi