Anasayfa  |   İletişim  | AR - EN
Edebiyat Fakültesi
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Prof. Dr. Fatih Andı Ötesini Söylemedi!
Haber - Etkinlik Arşivi
Prof. Dr. Fatih Andı Ötesini Söylemedi!

11 Mart 2015

Prof. Dr. M. Fatih Andı, Sezai Karakoç’un Ötesini Söylemeyeceğim adlı şiirinin anlam katmanlarını yorumlayarak modern Türk şiirinde çok işleyen bir damar olan anti-emperyalist bilince dikkat çekti.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Endülüs Fikir ve Sanat Kulübü’nün hazırladığı Atik Valide Seminerleri-II kapsamında “Modern Türk Şiirinde Anti-Emperyalist Bilinç - Ötesini Söylemeyeceğim” adlı seminerde Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Andı, Türk şiirinin sömürgeci Batı’ya karşı bakışını değerlendirdi.

Tüm Zamanların En İyi Anti-Emperyalist Şiiri

Konuşmasına, modern Türk şiirinde anti-emperyalist kodların geçmişine giderek başlayan Andı, sömürgeci güçlere karşı duruşun, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine isimli şiiriyle başladığını ifade ederek “Çanakkale savaşları emperyalizme karşı direncin başarıyla sonuçlandığı bir kırılma noktasıydı. Bu şiir anti-emperyalizme karşı bir feryattır.” dedi. Andı, Mehmet Akif’in bu rolüne değindikten sonra bazı yazarlar tarafından tüm zamanların en iyi anti-emperyalist şiiri olarak tanımlanan, Sezai Karakoç’un Afrika’nın bağımsızlık savaşları için yazdığı Tunus’u merkeze alan Ötesini Söylemeyeceğim’i dize dize inceledi.

Andı, bir kız çocuğunun ağzından dökülenlerle özgürlüğe atıfta bulunan şiiri, Doğu ve Batı medeniyetlerinin çatışmasını ortaya koymasıyla modern dünyanın geleneksel toplumlara dayattığı zihniyete bir başkaldırı olarak nitelendirdi. Şiirde sıkça kullanılan yağmur metaforuna dikkat çeken Andı, yağmurun çocuğun algısında kötü bir şey olmadığını aksine rahmeti simgelediğini belirtti; yağmuru, sömürülen toprakların Allah’ın rahmetinden ümit kesmediğinin kanıtı olarak değerlendirdi. İşgal altına alınmadan önce geleneksel kodlara bağlı yaşayan Tunus halkının sömürgeci güçlerin ardından yaşadığı, yaşayacağı toplumsal dönüşümünün kız çocuğunun ağzından ifade edildiği şiirde, Batı emperyalizminin bir adam ve kadın üzerinden ötelendiğini ifade etti.

Karakoç’un şiirinde kullandığı sembolleri irdeleyerek anti-emperyalist bir okuma gerçekleştiren Andı, “Ötesi, dinleyenlerin içinde devam edecek.” diyerek Karakoç’un söylediği gibi ötesini söylemedi. Program fakülte akademisyenleri ve öğrencileri tarafından ilgiyle takip edildi.

   • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12015-03-24-03-53-37am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22015-03-24-03-53-37am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32015-03-24-03-53-38am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/42015-03-24-03-53-38am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi