Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Türkiye'de Hegemonik Erkekliği Sorgulamak ve Şiddeti Anlamaya Çalışmak
Haber - Etkinlik Arşivi
Türkiye'de Hegemonik Erkekliği Sorgulamak ve Şiddeti Anlamaya Çalışmak

9 Mart 2015 Pazartesi

 

Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nün Üsküdar Yerleşkesi’nde düzenlediği "Türkiye'de Hegemonik Erkekliği Sorgulamak ve Şiddeti Anlamaya Çalışmak” seminerinde, toplumun erkek ve kadın üzerine yüklediği cinsiyet rollerinin şiddete sebep olup olmadığı konuşuldu.

 

Konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Hande Eslen Ziya, Özgecan Aslan cinayetinden sonra erkek şiddetine karşı büyük bir farkındalık oluştuğunu söylerken, “Erkek neden şiddet uyguluyor?” sorusunun cevaplarını aradı. Bu cevapların toplumun erkek ve kadına biçtiği rollerde aranması gerektiğinin altını çizerken toplumsal cinsiyet kavramına dikkat çekti.

 

Cinsiyetle toplumsal cinsiyet arasındaki farkları, birinin doğal ve biyolojikken diğerinin toplumsal düzlemde oluşturulmuş kadın ve erkeğe atfedilen roller olarak açıklayan Ziya, cinsiyet ayrımının henüz anne karnındayken başladığını ve bebeğin doğumundan sonra kız ya da erkek oluşuna göre şekillendiğini ifade etti. Burada bir parantez açan Ziya, bu durumun Türkiye’ye özgü olmadığını evrensel nitelikte olduğunu belirtti. Kadına atfedilen narin, duygusal, fedakâr, anne gibi rollere karşın erkeğe yüklenen güçlü, aile reisi, bağımsız gibi rollerin erkeğin hegemonik bir dünya yaratmasına neden olduğunu savundu. Hegemonik erkekliği kadınsı olmamak, eşcinsel olmamak, erkek çocuğa sahip olmak gibi birkaç tanımla açıklayan Ziya, “Hegemonik erkeklik var olabilmek için ötekini yaratıyor. Farklı olan her şeyi dışlıyor. Bu dil, erkek üzerinde baskı kuruyor. Mesela ağlayamıyor, istese bile kırmızı ayakkabı giyemiyor gibi… Bu nedenle egemen erkek olmak aslında kolay bir şey değil.” ifadelerini kullandı.

 

Kadın ve erkek arasında bir hiyerarşi olduğu gibi erkekler arasında da güç ve kontrol etmeye bağlı hiyerarşi olduğunu belirten Ziya, hiyerarşik erkekliği tanımlayan cinsellik, güç ve kontrol mekanizmalarının sorgulanabilir olmasını dilediğini belirtti. Bunların yanında erkeklik tanımının günümüzde değişim içerisinde olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Seminer öğrencilerin yanı sıra bölüm akademisyenleri tarafından da ilgiyle takip edildi.   • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12015-03-16-07-19-25am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22015-03-16-07-19-25am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32015-03-16-07-19-25am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/42015-03-16-07-19-27am.JPG
  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/52015-03-16-07-19-28am.JPG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi