Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Üniversitemizde Bir Medeniyet Aşığı: M. Zeki Kuşoğlu
Haber- Etkinlik Arşivi
Üniversitemizde Bir Medeniyet Aşığı: M. Zeki Kuşoğlu

 

19 Kasım 2014

Unutulmaya yüz tutmuş Türk İslâm sanatlarıyla ilgilenen, özellikle ahşap, taş ve maden sanatlarıyla ilgili onlarca konferans veren ve sergi açan çok yönlü bir kişilik; Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu, Üniversitemizde öğrencilerle buluştu.

Edebiyat Fakültesinde “Atik Valide Sohbetleri 1” etkinliği kapsamında “Defterimden Satır Araları” adı altında düzenlenen konferansa, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Andı, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci iştirak etti.

Rektörümüzün “Eşi menendi bulunmayan kişilik” olarak takdim ettiği Kuşoğlu, geleneksel sanatlarımızın değerini anlamak için gerekli olan entelektüel birikimin eğitim yoluyla kazanılacağı üzerinde durdu. Eğitimin ana kucağından onlu yaşlara kadar sürdüğünü belirten Kuşoğlu, sanatla tanışmanın ilkokul sıralarında olması gerektiğini vurguladı, böylece değerlerinin farkında olan bir topluma daha kolay ulaşılabileceğini söyledi. Bu anlamda okuma ve yazmanın önemine de değinen Kuşoğlu, okuyarak ve yazarak toplumsal hafızanın gelişeceğinden ve akla yatırım yapmanın gerekliliğinden söz etti. “Fiziğiniz, er ya da geç size ihanet edecektir. Aklınızı güzelleştirin.” diyen Kuşoğlu, hocası Süheyl Ünver’in “Hatırda kalmaz, satırda kalır.” ve “Aklınız hamalınız değildir.” sözlerini gençlerin not almasını istedi.

“Yahya Kemal görmeseydi, ‘Süleymaniye’de Bayram Namazı’nı yazamazdı”

“Gördüğünüz her şeyi not edin.” diyen Kuşoğlu, henüz yayınlanmayan, gözle ve görmekle ilgili binin üzerinde deyimin yer aldığı “Gözname” isimli kitabına atıfta bulunarak “edebi sanatla görmek” arasındaki bağa değindi. “Yahya Kemal görmeseydi, ‘Süleymaniye’de Bayram Namazı’nı yazamazdı.” dedi.

Batılı ve Türk aydınları arasında mukayese yaptığını belirten Kuşoğlu, “Batılı aydın Leonardo da Vinci, Picasso, Mozart, Bach, Beethoven’ı bilir, eserlerini tanır; Türk aydını ise Abdülkadir Merâgi’yi, Itri’yi duymamıştır, eserlerini bilmez.” diyerek bu tip aydınlığı sorguladığını sözlerine ekledi.

“Gittim Batı’ya, Döndüm Doğu’ya”

1960’lı yıllarda güzel sanatlar ihtisası için Almanya’ya giden Prof. Dr. Kuşoğlu, Alman hocalarının Türk medeniyeti hakkındaki soruları karşısında suskun kalınca, medeniyetimizle ilgili hiçbir şey bilmediğinin farkına varır ve meşhur sözünü dillendirir. “Gittim Batı’ya, döndüm Doğu’ya.” Türk medeniyetini tüm yönleriyle öğrenmek için yurda döndüğünde geleneksel Türk sanatlarıyla işe başlar. Çinicilik, kakmacılık, kuyumculuk, hat, tezhip, minyatür, ciltçilik ve madencilik gibi birçok sanatla ilgili fikir edinir; sergiler açar, konferanslar verir, kitaplar yazar hatta bir müzeyi dolduracak kadar eser biriktirir.

Yazılı belgelerle görsel hafızanın desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Kuşoğlu, “Müzeler medeniyet kalkanımızdır. Ömrümün yarısında müze kurayım diye uğraştım ama kimse yer vermedi. Müze yoksa bir ülkenin hafızası da yoktur.” dedi.

Konuşmasının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman’ın hediyesini takdim ettiği Prof. Dr. Kuşoğlu sözlerini gençlere verdiği şu öğütle bitirdi, “Okuyunuz, çalışınız.” • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Prof-Dr-M-Zeki-Kusoglu-3261114.jpg
  Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Universitemizde-Bir-Medeniyet-Asigi-M-Zeki-Kusoglu-4261114.jpg
  Üniversitemizde Bir Medeniyet Aşığı: M. Zeki Kuşoğlu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Prof-Dr-M-Zeki-Kusoglu-1261114.jpg
  Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Universitemizde-Bir-Medeniyet-Asigi-M-Zeki-Kusoglu-2261114.jpg
  Üniversitemizde Bir Medeniyet Aşığı: M. Zeki Kuşoğlu
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/Universitemizde-Bir-Medeniyet-Asigi-M-Zeki-Kusoglu-5261114.jpg
  Üniversitemizde Bir Medeniyet Aşığı: M. Zeki Kuşoğlu

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi