Anasayfa  |   İletişim  | EN
Edebiyat Fakültesi
YÖK ATLAS
Türk Dili ve Edebiyatı % 100 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 50 Burslu
Türk Dili ve Edebiyatı % 25 Burslu
Tarih % 100 Burslu
Tarih % 50 Burslu
Tarih % 25 Burslu
Psikoloji % 100 Burslu
Psikoloji % 50 Burslu
Psikoloji % 25 Burslu
Psikoloji
Bilim Tarihi (Tam Burslu)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Mülkün ve Sözün Sultanı: Kanuni
Haber- Etkinlik Arşivi
Mülkün ve Sözün Sultanı: Kanuni

15 Aralık 2016

Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı ile Tarih Bölümü’nün ortaklaşa organize ettiği “Vefatının 450. Yılında Mülkün ve Sözün Sahibi Kanuni Sultan Süleyman” paneli Üsküdar (Atik Valide) Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.

Panele konuşmacı olarak katılan üniversitemiz öğretim üyeleri Prof. Dr. Kemal Yavuz, Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Prof. Dr. Abdülkadir Özcan ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Gör. Mahmud Zeyn el Abidin’in konuyla ilgili değerlendirmeleri ilgiyle takip edildi. 

Oturum başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, panelin içeriği ve Kanuni Sultan Süleyman’ın doğumu, sancağa çıkışı gibi konularda genel değerlendirmelerde bulundu ve “Onun çağı için tarihçiler Altın Çağ, senaristler Muhteşem Yüzyıl ibaresini kullanırlar.” diyerek Kanuni devri hakkında bilgiler verdi.

“Her Anlamda Örnek Devir”

Prof. Dr. Abdülkadir Özcan, Kanuni dönemini her anlamda “örnek devir” olarak nitelendirerek eser yönünden Kanuni dönemi tarihçiliğinden bahsetti. Özcan, Kanuni Sultan Süleyman dönemi tarih yazıcılığında büyük çeşitlilik görüldüğünü aktararak bu dönemde pek çok Süleymannâme, Gazavatnâme telif edildiğini; bibliyografi anlamında şuarâ ve ulemâ tezkirelerinin bulunduğunu, fethedilen yerlerin ve alınan kalelerin isimlerinin verildiği müstakil eserlerin kaleme alındığını, bu bakımdan dönemin, tarihçilerin kaynak açısından yararlanabilecekleri zengin bir birikime sahip olduğunu ifade etti.

“Mülk Varsa Söz de Vardır”

Konuşmasına Kanuni’den bir şiir ile başlayan Prof. Dr. Kemal Yavuz, onun eski edebiyatın hemen hemen her meselesindeki ince sırlara vâkıf olduğunu vurgulayarak kendisine mahsus bir şiir dilinin bulunduğunu ifade etti. Şiirlerinde Muhibbî mahlasını kullanan Kanuni’nin naat ve nazîre edebiyatını geliştirdiğini dile getiren Yavuz, şiir dilindeki sadelik ve açıklığa dikkat çekti. Bunun yanı sıra şairin şiirlerinde tarihî meselelere çokça yer verdiğini ve şiirlerinde pek çok başka şairi andığını vurguladı. Kanuni’nin nazireler yazarak kendisini yetiştirdiğini ifade eden Yavuz, hükümdarın şiirinin dil ve edebiyat açısından dikkat çeken taraflarını izah etti.

“Kanuni Sultan Süleyman: Mülkün Sultanı”

Mahmud Zeyn el Abidin, Kanuni Sultan Süleyman’ın Biladu’ş- Şam’daki tarihî mirası ile ilgili konuştu. “İslam Dünyası’nda Kanuni Dönemi Osmanlı Eserleri” üzerine bir sunum gerçekleştiren Zeyn el Abidin, 16. yüzyıl mimari yapılarının üç kent üzerinde yoğunlaştığını ifade etti. Abidin bu kentlerin Halep, Şam ve Kudüs olduğunu, Halep ve Şam’da bulunan eserlerin %70’inin Osmanlı’dan miras kaldığını belirtti. İnşa edilen eserlerde 16. yüzyıl Osmanlı mimari üslubu olarak klasik üslubun kullanıldığını ve Kanuni döneminde vakıfların, şehirlerin mimari anlamda gelişmesindeki rolünün büyük olduğunu dile getirdi.

Program, konuşmacılara hediye takdimi ile nihayete erdi. 

  • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/12016-12-23-03-15-35am.JPG
  Vefatının 450. Yılında Mülkün ve Sözün Sahibi Kanuni Sultan Süleyman Paneli
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/22016-12-23-03-15-35am.JPG
  Vefatının 450. Yılında Mülkün ve Sözün Sahibi Kanuni Sultan Süleyman Paneli
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/32016-12-23-03-15-35am.jpg
  Vefatının 450. Yılında Mülkün ve Sözün Sahibi Kanuni Sultan Süleyman Paneli
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/42016-12-23-03-15-35am.JPG
  Vefatının 450. Yılında Mülkün ve Sözün Sahibi Kanuni Sultan Süleyman Paneli
 • http://ef.fsm.edu.tr/resimler/upload/52016-12-23-03-15-36am.JPG
  Vefatının 450. Yılında Mülkün ve Sözün Sahibi Kanuni Sultan Süleyman Paneli

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi